Kráľova hoľa
Nadmorská výška: 1946 m
Lokalita: Nízke Tatry
 návštevná knihavšeobecné informácieturistický sprievodcafotogalériaokolie
 
úvod

Obce

Liptovská Teplička Vikartovce Kravany Spišské Bystré Vernár Telgárt Šumiac Vaľkovňa Pohorelá Heľpa

Chránené územia

PR Martalúzka NPR Meandre Hrona NPR Hnilecká jelšina

Kopce

Andrejcová Bartková Kráľova skala Orlová Predná hoľa Stredná hoľa Ždiarske sedlo

Doliny

Bystrá dolina Šumiacka dolina Veľký Brunov Zadná dolina Ždiarska dolina

Planiny

Šušková Smerečiny

Národné parky

Nízke Tatry Slovenský raj Muránska planina Vysoké Tatry
Návštevný poriadok národného parku Nízke Tatry Zásady bezpečného pohybu v horách Kontakty Linky Cestopisy Predpoveď počasia
www.shmu.sk


Partner projektu kralovahola.sk

Okolie

Kravany

Charakteristika:
Obec Kravany leží pod severnými svahmi Kráľovej hole na dne Hornádskej kotliny v nadmorskej výške 710 m.n.m. medzi obcami Spišské Bystré a Liptovská Teplička. Od podtatranskej kotliny ju oddeľuje masív Kozích chrbtov. Hlavnou dominantou obce je rímsko-katolícky kostol z 19.storočia. V súčasnosti má obec 860 obyvateľov. V blízkosti obce sa nachádzajú územia troch národných parkov - Nízke Tatry, Vysoké Tatry a Slovenský raj.

História:
Historické pramene o vzniku obce sa rôznia. Úplne prvá zmienka o obci sa datuje už v roku 1320, kde sa podľa zápisu v knihe Dejiny Štiavnického opátstva na Spiši, ktorú napísal Ján Vencko (farár v Biacovciach), hovorí, že: "... v tom čase zväčšené boly na hornom konci kláštorského územia majere pre ovce a kozy, nižšie pre kravy, z ktorého povstala obec Kravjany ...". Neskoršiezáznamy z Obecnej kroniky túto zmienku už neprinášajú, ale na druhej strane Obecná kronika tak ako aj staré listiny hovoria, že: "Kravjany ležia od Kubach 3 km, severozápadne na úslnnom brehu. Za starých časov tiekol dedinkou malý potôčik, ktorého pramene dostačovali dobytku tunajšieho majera. V r. 1398 sa tu osadili sedliaci, spomína sa Cravan. V tom čase sa osada nazývala aj osadou Michala, od Michala syna Hankovho zo Stojan, ktorý držal obec v prenájme. Aj hora nad Kravjanami sa volá Michalovou." Obyvateľstvo obce sa zaoberalo prevažne poľnohospodárstvom, prácou v lese, povozníčením a drobnou remeselnou výrobou.

Vybavenie:
pohostinstvo, obchody, bar

Viac info na www.kravany.sk

úvod | návštevná kniha | všeobecné informácie | turistický sprievodca | fotogaléria | okolie

© 2005 - 2024 mKs - Všetky práva vyhradené