Kráľova hoľa
Nadmorská výška: 1946 m
Lokalita: Nízke Tatry
 návštevná knihavšeobecné informácieturistický sprievodcafotogalériaokolie
 
úvod

Obce

Liptovská Teplička Vikartovce Kravany Spišské Bystré Vernár Telgárt Šumiac Vaľkovňa Pohorelá Heľpa

Chránené územia

PR Martalúzka NPR Meandre Hrona NPR Hnilecká jelšina

Kopce

Andrejcová Bartková Kráľova skala Orlová Predná hoľa Stredná hoľa Ždiarske sedlo

Doliny

Bystrá dolina Šumiacka dolina Veľký Brunov Zadná dolina Ždiarska dolina

Planiny

Šušková Smerečiny

Národné parky

Nízke Tatry Slovenský raj Muránska planina Vysoké Tatry
Návštevný poriadok národného parku Nízke Tatry Zásady bezpečného pohybu v horách Kontakty Linky Cestopisy Predpoveď počasia
www.shmu.sk


Partner projektu kralovahola.sk

Okolie

Liptovská Teplička

Charakteristika:
Obec Liptovská Teplička leží pod severnými svahmi Kráľovej hole obklopená Liptovskými hoľami, Nízkymi a Vysokými Tatrami, v blízkosti prameňa Čierneho Váhu. Liptovská Teplička leží na rozhraní dvoch národných parkov NAPANTU A TANAPU v nadmorskej výške 920 m. V obci sa dodnes zachovali tradičné remesla a zvyky. Každoročne sa tu koná Malý Štrbský maratón, folklórny festival a jazdecké preteky na koňoch.

História:
Obec je súčasťou regiónu, známeho pod názvom Liptov. Osídlenie Liptova je doložené nálezmi z mladšej doby kamennej. Najväčší kolonizačný rozvoj zaznamenalo toto územie v 13. storočí. Do poslednej etapy kolonizácie Liptova patrí aj osídlenie juhovýchodnej časti tohto regiónu v prvej polovici 17. storočia. V zalesnených lokalitách tzv. goralskou kolonizáciou pribúdajú obyvatelia a vznikajú nové obce medzi ktoré patrí aj Liptovská Teplička.

Boli to práve goralskí horali z hornej Oravy, ktorý ako prví osídlili toto územie, založili tu dedinu, ktorej názov sa odvodzuje od pomenovania potoka. Spočiatku obyvatelia mali právo poľovať na divú zver a loviť ryby na základe tzv. šoltýskeho práva . Neskôr klčovali lesy a takto získané pozemky používali ako pastviny a ako ornú pôdu. Veľkým prameňom finančných príjmov Tepličanov bolo drevorubačstvo v okolitých lesoch, poľnohospodárska produkcia a živočíšna výroba.

Zaujímavosťou obce je aj údajný európsky unikát - pivničky, ktoré sa nachádzajú medzi obcou a cintorínom. Vďaka vápencu, do ktorého sú vyhĺbené (hĺbka 2 až 4 m ), a stabilnej teplote 2 až 6 stupňov Celzia si zelenina (najmä zemiaky) udrží pomerne dobrú kvalitu po celý rok.

Vybavenie:
Reštaurácie, ubytovanie na súkromí, lyžiarsky areál.

Viac info na www.liptovskateplicka.sk

úvod | návštevná kniha | všeobecné informácie | turistický sprievodca | fotogaléria | okolie

© 2005 - 2024 mKs - Všetky práva vyhradené