Kráľova hoľa
Nadmorská výška: 1946 m
Lokalita: Nízke Tatry
 návštevná knihavšeobecné informácieturistický sprievodcafotogalériaokolie
 
úvod

Obce

Liptovská Teplička Vikartovce Kravany Spišské Bystré Vernár Telgárt Šumiac Vaľkovňa Pohorelá Heľpa

Chránené územia

PR Martalúzka NPR Meandre Hrona NPR Hnilecká jelšina

Kopce

Andrejcová Bartková Kráľova skala Orlová Predná hoľa Stredná hoľa Ždiarske sedlo

Doliny

Bystrá dolina Šumiacka dolina Veľký Brunov Zadná dolina Ždiarska dolina

Planiny

Šušková Smerečiny

Národné parky

Nízke Tatry Slovenský raj Muránska planina Vysoké Tatry
Návštevný poriadok národného parku Nízke Tatry Zásady bezpečného pohybu v horách Kontakty Linky Cestopisy Predpoveď počasia
www.shmu.sk


Partner projektu kralovahola.sk

Okolie

Doliny

Bystrá dolina

Turistický významná dolina, dlhá 12,5 km, zvážajúca sa spod Smrečin až po Spišské Bystré. Z väčšej časti vedie dolinou asfaltová komunikácia. Dolina je bohato zalesnená.

Vedie ňou modrý turistický chodník, je to trasa tradičného výstupu popradských turistov na Kráľovu hoľu (na počesť SNP).

Šumiacka dolina

Dolina zvážajúca sa južne spod vrcholu Kráľovej hole, ústi do Horehronského podolia pri obci Šumiac.

Preteká ňou Šumiacky potok, je pomerne strmá, husto zalesnená.

Pekné výhľady do Šumiackej doliny sú z vrcholu Kráľovej hole a z Vyšného sedla, ktorým prechádza modrý turistický chodník. Šumiacka dolina je turisticky neprístupná.

Veľký Brunov

Strmá, 5 km dlhá dolina s vodným tokom zvážajúca sa spod Strednej hole. Ústi do údolia Čierneho Váhu. V hornej časti doliny sú stopy zaľadnenia - ľadovcový kotol s obrúsenými skalnými stienkami a dnom zavaleným balvanmi, porastenými kosodrevinou a jarabinou.

V ústi doliny (na polianke) sa nachádza prechodne obývaná horáreň Veľký Brunov. Dolnou časťou vedie zelený turistický chodník na Kráľovu hoľu cez sedlo Záturňa. Pekný pohľad do doliny Veľký Brunov je z červeného turistického chodníka vedúceho hlavným hrebeňom Kráľovohoľských Tatier.

Zadná dolina

Dolina zvážajúca sa od kóty Zadná Nemecká po rázcestie Pusté pole. Vedie ňou asfaltová komunikácia, žltý a zelený turistický chodník.

Riečka Hnilec, ktorá pramení pod Kráľovou hoľou a cez PR Martalúzka preteká do Zadnej doliny, tečie pozdĺž turistického chodníka až mimo územia NP Nízke Tatry do NP Slovenský raj, kde vytvára NPR Hnilecká jelšina.

Začiatok Zadnej doliny tvorí rázcestie zeleného a žltého turistického chodníka v blízkosti starých opustených poľovníckych chát.

Ždiarska dolina

Turisticky a krajinársky veľmi zaujímavá, 10 km dlhá dolina zvážajúca sa spod severných svahov Andrejcovej po obec Liptovská Teplička.

Preteká ňou Ždiarsky potok, ktorý preráža vápencový príkov a vytvára zaujímavé romantické tiesňavy.

Od horárne Staníkovo je dolina časťou Liptovskoteplického krasu s vyvieračkami, krasovými jamami a inými krasovými javmi. Je to jedna z najkrajších dolín čiernovážskej oblasti, dosiaľ menej navštevovaná.

V Ždiarskej doline sú tri horárne - Podpálené, Ždiar a Staníkovo. Vedie ňou účelová spevnená cesta, modré turistické značenie, v hornej časti žlté turistické značenie.

úvod | návštevná kniha | všeobecné informácie | turistický sprievodca | fotogaléria | okolie

© 2005 - 2024 mKs - Všetky práva vyhradené